ארונות מעץ

 In מאמרים

עץ הוא אחד מחומרי הגלם העיקריים מהם מיוצרים ארונות כבר משחר ההיסטוריה, ארונות עץ שימשו למטרות שונות: בהיסטוריה היהודית העתיקה יצרו ארונות מעץ שיטה לנשיאת לוחות הברית וכן לצורך אחסונם ושמירתם. עד היום נחשב השימוש בעץ לפופולארי מאוד לעיצוב ארונות בשלל סוגים ושימושים- מארונות הזזה שניתן להוסיף להם ציפוי או אלמנטים טכנולוגים מתקדמים ופתרונות פרזול חכמים בחדרי שינה , חדרי ארונות, משרדים ועד לארונות פתיחה בכל הגדלים, שמאוד נפוצים במטבחים או בארונות יחיד. כמובן שמלבד העיצוב ואופן השימוש בארון והייעוד שלו קיימים הבדלים גם בסוגי העץ שמהם הארונות מיוצרים שכדאי להכיר ולקחת בחשבון לפני שבוחרים ארון חדש- כי למרות שמדובר בארון מעץ היום מה שמשנה זה מאיזה עץ הוא מיוצר ומה רמת הדחיסות של העץ בארון.

סוגי עצים בשימוש לארונות

כשמדברים על ארונות עשויים מעץ חשוב להבחין בין שימוש בעץ מלא לארונות עץ מסוגים שונים. במדד האיכות של העץ מה שחשוב הוא המשקל הסגולי של העץ- משקל גבוה מעיד על רמת צפיפות גבוהה יותר שמשמעותה היא שהחוזק של העץ גדול יותר ולכן איכותי יותר. בחירה בסוגי עץ שונים תהיה לרוב משיקולי נראות ומחיר.

עץ מלא – כן או לא?

העצים הפופולאריים מאוד לרהיטים בכלל ולארונות בפרט הם עץ אלון ואורן. שני סוגי עצים נוספים בקטגוריות העץ המלא הם עץ זוברנו שמקורו באפריקה והוא בעל מראה מפוספס כשל זברה. ועץ אבוני שהוא עץ שמור ומסיבה זו היקר ביותר מבין העצים ומסיבה זו משמש בעיקר לציפוי עץ בשכבה דקה הקרוי בשפה המקצועית כ"פורניר".

כשמדברים על עץ מלא הכוונה היא לפלטות עץ שנוצרו כיחידה אחת מגזע העץ המקורי ללא תוספות או חיבורים חיצוניים. לרוב מוצרים שנוצרו מעץ מלא יהיו יקרים יותר. אך קיימים היום סוגים נוספים של רכיבי עץ נוספים שמשמשים לעיצוב וייצור ארונות הזזה וארונות פתיחה באופנים שונים.

לדוגמא ארון העשוי מעץ לבנה שנחשב לעץ מאוד חזק ומשמש לרוב לארונות במטבחים או בחדרי ילדים מהסיבה הזו. הוא מגיע כלבידים – פלטות שנוצרו בתהליך עיבוד של העץ שחתכו ועיבדו את שכבות העץ זו לזו ומאפשרות גודל גדול יותר ואחיד מזה שניתן ליצר מגזע העץ הגולמי. ניתן לייצר לבידים גם מסוגי עץ שונים אך לרוב השימוש בעץ לבנה ישמש למוצרים שיצבעו בצבע חיצוני בשל צבעו הבהיר והמראה האחיד יחסית שלו.

סוג שימוש נוסף בלבידים של עץ קרוי סנדוויץ- במקרה הזה מדובר בשכבות דקות של עץ שמודבקות זו לזו באמצעות דבק. לרוב השימוש הזה נחשב לפחות מומלץ בשל הנטייה של השכבות להתעוות בשל לחות וטמפרטורות משתנות שמשפיעות על דחיסות העץ. אם בכל זאת נעשה שימוש בסנדוויץ חשוב לוודא שגוף הארון/הדפנות והמדפים יהיו בעובי בטווח של 16-18 מ"מ וכשמדובר בגב הארון העובי לא יהיה נמוך מ3.5 מ"מ.

ביטוי נוסף שגור מאוד בייצור ארונות הוא סיבית- זהו חומר שבאמצעים טכנולוגיים דוחס שבבי עץ המחוברים זה לזה בדבק. הסיבית היא חומר חזק מאוד ומשמשת לרוב בחדרי ילדים ומטבחים.

החומר הזול ביותר כיום הקיים מעץ קרוי מזוניט- הוא מיוצר בדומה לסיבית רק במקרה הזה שבבי העץ שבהם נעשה שימוש זולים. השימוש העיקרי שלו הוא בגב הארון או בתחתית של המגירות.

כמה זה עולה?

גם במקרה של עץ ככל שהאיכות של החומר גבוהה יותר, המחיר בהתאמה יהיה גבוה יותר. הרבה לקוחות מעוניינים במוצר הטוב ביותר במכיר הנמוך ביותר ובדיוק מהסיבה הזו ניתן לשלב חלקים שונים של עץ בעיצוב הארון – ולהתאים את סוג החומר למראה הסופי של הארון. לדוגמא במידה והצבע של הארון צריך להיות שונה מגוון העץ המקורי ניתן בהחלט לעשות שימוש בלבידים של עץ לבנה או בסיבית או סנדוויץ. כמובן שניתן לצבוע גם רהיטים העשויים מעצי אלון או אורן אך בכך מפספסים את היופי הטבעי של העץ. לרהיטים מעץ מלא ברוב המקרים יהיה ציפוי לקה או אקריל שקוף כדי לשמר את המראה הטבעי וגם להגן על העץ עצמו מפני לכלוך וכתמים עתידיים.

אצלנו בבלס ניתן לבחור סוגים רבים של ארונות בהתאמה מלאה לרצון וליכולת. היועצים והמעצבים המנוסים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם וללוות אתכם בבחירת והתאמת הארון המושלם שלכם.

Recent Posts
ארון הזזה להןארון הזזה -בלס דיזייין